Koncerty

                   

XI Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

Uczniowie naszej szkoły pojechali na III etap XI Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein
in memorian", który odbył się w dniach 25 - 30 października 2017 r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

           

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memorian" posiada wieloletnią historię i własną bogatą tradycję. Wielki prestiż i światowy rozgłos zawdzięcza nie tylko sławie wielkiego Artura Rubinsteina, ale także wszystkim młodym pianistom, którzy - podążając śladami wielkiego mistrza - właśnie w Bydgoszczy rozpoczynają swoje wielkie artystyczne kariery.

Inicjatorem i dyrektorem konkursu jest Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im.Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, a dyrektorem artystycznym - Jan Popis, który stworzył jego formułę programowo-artystyczną.

Ten doskonały pomysł wyszukiwania talentów i ułatwiania im startu w dorosłe życie zrodził się pod wpływem słów samego Artura Rubinsteina, który koncertując w nowo zbudowanej Sali Filharmonii Pomorskiej w 1960 r. powiedział: "Macie wspaniałą salę koncertową, należałoby tu organizować konkursu międzynarodowe".

W roku 2000 konkurs wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych w Monachium.

SKŁAD JURY:

  1. Eva Rubinstein - Honorowy Przewodniczący Konkursu,
  2. Ewa Osińska (Polska) - Przewodnicząca,
  3. Beata Bilińska (Polska) - Juror,
  4. Valentina Igoshina (Rosja) - Juror,
  5. Ian Hobson (USA) - Juror,
  6. Jan Popis (Polska) - Dyrektor Artystyczny

PATRONAT HONOROWY

  1. prof. Piotr Gliński - Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  2. Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  3. Rafał Bruski - Prezydent Miasta Bydgoszczy

KOMITET HONOROWY

  1. Tomasz Latos - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  2. Andrzej Kobiak - Senator Rzeczypospolitej Polskiej
  3. Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski
  4. Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  5. Rafał Bruski - Prezydent Miasta Bydgoszczy
  6. dr Zdzisław Bujanowski - Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie
  7. dr Jarosłąw Kuropatwiński - Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec
  8. Henryk Maciejewski - Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Bydgoszczy
  9. Adrianna Poniecka - Prezes Zarządu Stowarzyszenie Akademia im.K.Pendereckiego
  10. Dorota Jakuta - Radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  11. Michał Kubiak - Artysta rzeźbiarz

FINALIŚCI KONKURSU

  1. CHENG SCHENGYE (Chiny) - uczeń w Klasie Talentów w PZSM w Bydgoszczy
  2. CHONG WANG (Chiny) - studentka Konserwatorium Muzycznego w Hannowerze
  3. GOŹDZIEWSKI ADAM (Polska) - student Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie
  4. MARUT TOMASZ (Polska) - student Akademii Muzycznej we Wrocławiu
  5. MUN ARSENII (Rosja) - student Konserwatorium w St. Petersburgu
  6. OVCHARENKO ILLIA (Ukraina) - uczeń Szkoły Muzycznej II st. w Kijowie/li>

LAUREACI KONKURSU

  1. I Nagroda / prize - ARSENII MUN - Rosja,
  2. II Nagroda / prize - TOMASZ CZESŁAW MARUT - Polska,
  3. III Nagroda / prize - ADAM MIKOŁAJ GOŹDZIEWSKI - Polska,
  4. IV Nagroda / prize - ILLIA OVCHARENKO - Ukraina,
  5. V Nagroda / prize - WANG CHONG - Chiny,
  6. VI Nagroda / prize - SCHENGYE CHENG - Chiny.

Nagroda Chopinowska / Chopin prize - ADAM KAŁDUŃSKI - Polska,

Nagroda za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego / Szymanowski prize
- ILLIA OVCHARENKO - Ukraina.

Przesłuchania konkursowe przeprowadzone zostały publicznie w dwóch etapach plus finał.

NAGRODY

  1. I Nagroda - 30 000,- zł
  2. II Nagroda - 15 000,- zł
  3. III Nagroda - 9 000,- zł
  4. IV Nagroda - 8 000,- zł
  5. V Nagroda - 6 000,- zł
  6. VI Nagroda - 4 000,- zł

oraz
  1. Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego - 4 000,- zł
  2. Nagroda Chopinowska - 5 000,- zł
  3. Nagroda EMCY - umieszczenie na oficjalnej stronie biogramu, fotografii i repertuaru jako oferty koncertowej

  1. Recital w ramach 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku
  2. Koncert na festiwalu "Chopin w barwach jesieni" - nagroda Stowarzyszenia Wielkopolskie
  3. Centrum Chopinowskie - Antonin w Ostrowie Wielkopolskim
  4. Koncert ufundowany i zorganizowany przez Centrum Paderewskiego - Tarnów
  5. Koncert ufundowany i zorganizowany w Pałacu w Radziejowicach
  6. Recitale zorganizowane przez Międzynarodową Fundację Muzyczną im. A.Rubinsteina w Łodzi
  7. Koncert ufundowany i zorganizowany przez Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy